Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на продажните цени на производителите на индустриски производи, вкупно, мај 2018 година

вторник, 10 јули 2018


Според податоците на Државниот завод за статистика, во мај 2018 година, продажните цени на производителите на
индустриски производи, вкупно се пониски за 0.4 % на месечно, а се повисоки за 0.7 % на годишно ниво.


Во мај 2018, во споредба со април 2018 година, продажните цени на производителите на индустриски производи,
вкупно, се пониски во секторот Преработувачка индустрија за 0.5 %, а се повисоки во секторот Рударство и вадење
на камен за 0.2 % и во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација за 0.6 %.

 
Во мај 2018, во споредба со мај 2017 година, продажните цени на производителите на индустриски производи,
вкупно, се повисоки во секторот Рударство и вадење на камен за 0.4 % и во секторот Преработувачка индустрија за
0.9 %, а во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација се пониски за 2.3 %.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика