Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на продажните цени на производителите на индустриски производи, вкупно, август 2018 година

среда, 10 октомври 2018


Според податоците на Државниот завод за статистика, во август 2018 година, продажните цени на производителите на индустриски производи, вкупно, се пониски за 0.6 % на месечно ниво, а се повисоки за 0.5 % на годишно ниво.

 
Во август 2018, во споредба со јули 2018 година, продажните цени на производителите на индустриски производи, вкупно, се пониски во секторот Рударство и вадење на камен за 6.2 % и во секторот Преработувачка индустрија за 0.2 %, a во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација се повисоки за 0.5 %.


Во август 2018, во споредба со август 2017 година, продажните цени на производителите на индустриски производи, вкупно, се пониски во секторот Рударство и вадење на камен за 6.7 % и во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација за 3.2 %, а во секторот Преработувачка индустрија се повисоки за 1.4 %.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика