Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на продажните цени на производителите на индустриски производи, вкупно, април 2020 година

среда, 10 јуни 2020


Според податоците на Државниот завод за статистика, во април 2020 година, продажните цени на производителите на индустриски производи, вкупно, се пониски за 0.1 % на месечно ниво, а на годишно ниво за 0.3 %.

Во април 2020, во споредба со март 2020 година, продажните цени на производителите на индустриски производи, вкупно, се пониски во секторот Рударство и вадење на камен за 10.2 %, а се повисоки во секторот Преработувачка индустрија за 0.5 % и во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација за 3.5 %.

Во април 2020, во споредба со април 2019 година, продажните цени на производителите на индустриски производи, вкупно, се пониски во секторот Рударство и вадење на камен за 19.9 % и во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација за 5.4 %, а во секторот Преработувачка индустрија се повисоки за 1.7 %.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: + 389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика