Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Пазар на труд


Анкета за цената на трудот, 2016

вторник, 17 април 2018


Според податоците на Државниот завод за статистика, годишниот просек на издатоци на работодавецот по вработен
во Република Македонија во 2016 година изнесува 398 242 денари.


Најголем годишен просек на издатоци на работодавецот по вработен во Република Македонија има во секторот
Финансиски дејности и дејности за осигурување и изнесува 695 297 денари.


Во 2016 година, годишниот просек на издатоци на работодавецот по фактички одработен час во Република Македонија
изнесува 229 денари.


Вкупниот годишен просек на фактички одработени часови по вработен во Република Македонија изнесува 1 740
часови.


За прв пат при обработката на податоците од истражувањето Анкета за цената на трудот спроведено во
2017 за податоци за 2016 година користен е комбиниран метод ( Управата за јавни приходи и Центарален
регистар ).


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика