Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Енергија


Цени на електричната енергија и природниот гас, второ полугодие 2013 - Претходни податоци -

петок, 28 февруари 2014


Според податоците на Државниот завод за статистика, во второто полугодие од 2013 година, во Република
Македонија, просечната малопродажна цена на електричната енергија за домаќинствата изнесува 4.88 денари по KWh што во споредба со првото полугодие од 2013 година претставува пад од 2.24%.
Просечната цена на електричната енергија без данокот на додадена вредност за индустријата се движи од 3.65 до 7.99 денари по KWh, по групи на потрошувачи.
Просечната цена на природниот гас без данокот на додадена врeдност за индустријата се движи од 24.60 до 26.13 денари по nm3 , по групи на потрошувачи

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 862

е-пошта:  stojna.maneva@stat.gov.mk  goran.spasev@stat.gov.mk
  
© Државен завод за статистика