Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Енергија


Цени на електричната енергија и на природниот гас во првото полугодие од 2020 година

среда, 30 септември 2020


Според податоците на Државниот завод за статистика, во првото полугодие од 2020 година, просечната малопродажна цена на електричната енергија за домаќинствата изнесува 4.789 денари по KWh, што претставува пад од 1.4 % во споредба со второто полугодие од 2019 година.

Просечната цена на електричната енергија без данокот на додадена вредност за крајните потрошувачи, освен домаќинствата, се движи од 3.291 до 6.889 денари по KWh по групи на потрошувачи.

Просечната цена на природниот гас без данокот на додадена врeдност за крајните потрошувачи, освен домаќинствата, се движи од 18.535 до 27.118 денари по nm3 по групи на потрошувачи. Просечната малопродажна цена на природниот гас за домаќинствата изнесува 35.683 денари по nm3.
 


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: + 389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика