Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Енергија


Цени на електричната енергија и природниот гас во второто полугодие од 2021 година

среда, 30 март 2022


Според податоците на Државниот завод за статистика, во второто полугодие од 2021 година, просечната малопродажна
цена на електричната енергија за домаќинствата е 5.18 денари за KWh, што претставува раст од 0.5 % во споредба со
првото полугодие во 2021 година.
 
Просечната цена на електричната енергија без данокот на додадена вредност за крајните потрошувачи, освен
домаќинствата, се движи од 6.029 до 11.562 денари за KWh по групи на потрошувачи.
 
Просечната цена на природниот гас без данокот на додадена вредност за крајните потрошувачи, освен домаќинствата,
се движи од 19.505 до 28.548 денари за nm3 по групи на потрошувачи.
 
Просечната малопродажна цена на природниот гас за домаќинствата е 37.372 денари за nm3.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика