Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Енергија


Цени на електричната енергија и природниот гас во првото полугодие од 2022 година

петок, 30 септември 2022


Според податоците на Државниот завод за статистика, во првото полугодие од 2022 година, просечната цена на

електричната енергија за домаќинствата во Република Северна Македонија изнесува 5.761 денар по KWh, што
претставува пораст од 11.2 % во споредба со второто полугодие од 2021 година.
Просечната цена на електричната енергија без данокот на додадена вредност за крајните потрошувачи, освен
домаќинствата, се движи од 10.316 до 14.782 денари по KWh по групи на потрошувачи.
Просечната цена на природниот гас без данокот на додадена вредност за крајните потрошувачи, освен домаќинствата,
се движи од 57.840 до 65.380 денари по nm3 по групи на потрошувачи.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика