Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Енергија


Цени на електрична енергија и природен гас, второ полугодие од 2023 година

петок, 29 март 2024


Според податоците на Државниот завод за статистика, во второто полугодие од 2023 година, просечната цена на
електричната енергија за домаќинствата во Република Северна Македонија изнесува 7.289 денари по KWh, што
претставува пораст од 8.2 % во споредба со првото полугодие од 2023 година.
Просечната цена на електричната енергија без данокот на додадена вредност за крајните потрошувачи, освен
домаќинствата, се движи од 6.756 до 12.393 денари по KWh по групи на потрошувачи.
Просечната цена на природниот гас без данокот на додадена вредност за крајните потрошувачи, освен домаќинствата,
се движи од 36.858 до 48.300 денари по нм3 по групи на потрошувачи.
Просечната малопродажна цена на природниот гас за домаќинствата е 51.257 денари за nm3.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика