Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Енергија


Цени на електрична енергија и природен гас, прво полугодие 2014 - претходни податоци -

петок, 29 август 2014


Според податоците на Државниот завод за статистика во првото полугодие 2014 година во Република Македонија
просечната малопродажна цена на електричната енергија за домаќинствата изнесува 4.86 денари по KWh,
што во споредба со второто полугодие во 2013 година претставува пад од 0.41%.
Просечната цена на електричната енергија без данокот на додадена вредност за индустријата се движи од
3.35 до 8.01 денари по KWh по групи на потрошувачи.
Просечната цена на природниот гас без данокот на додадена врeдност за индустријата се движи од 24.35 до
26.48 денари по nm3 по групи на потрошувачи.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 862

е-пошта:  stojna.maneva@stat.gov.mk  goran.spasev@stat.gov.mk
  
© Државен завод за статистика