Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Енергија


Цени на електрична енергија и природен гас, прво полугодие од 2015

понеделник, 31 август 2015


Според податоците на Државниот завод за статистика, во првото полугодие од 2015 година, во Република
Македонија, просечната малопродажна цена на електричната енергија за домаќинствата изнесува 5.024
денари по KWh, што во споредба со второто полугодие од 2014 година претставува пад од 1.29%.
Просечната цена на електричната енергија без данокот на додадена вредност за индустријата се движи од
3.319 до 8.395 денари по KWh, по групи на потрошувачи.
Просечната цена на природниот гас без данокот на додадена врeдност за индустријата се движи од 24.497
до 25.533 денари по nm3, по групи на потрошувачи.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 862

е-пошта:  stojna.maneva@stat.gov.mk  gjurgica.milosevska@stat.gov.mk
  
© Државен завод за статистика