Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Енергија


Цени на електрична енергија и природен гас, прво полугодие од 2016

среда, 31 август 2016


Според податоците на Државниот завод за статистика, во првото полугодие од 2016 година, во Република
Македонија, просечната малопродажна цена на електричната енергија за домаќинствата изнесува 5.02
денари по KWh, што во споредба со второто полугодие од 2015 година претставува пад од 1.65%.
Просечната цена на електричната енергија без данокот на додадена вредност за индустријата се движи од
3.14 до 8.27 денари по KWh, по групи на потрошувачи.
Просечната цена на природниот гас без данокот на додадена врeдност за индустријата се движи од 14.09
до 16.80 денари по nm3, по групи на потрошувачи.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика