Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Енергија


Цени на електрична енергија и природен гас, второ полугодие 2016

вторник, 28 февруари 2017


Според податоците на Државниот завод за статистика, во второто полугодие на 2016 година во Република
Македонија просечната малопродажна цена на електричната енергија за домаќинствата изнесува 5.081
денари по KWh, што во споредба со првото полугодие во 2016 година претставува раст од 1.2 %.


Просечната цена на електричната енергија без данокот на додадена вредност за индустријата се движи од
3.206 до 7.990 денари по KWh по групи на потрошувачи.


Просечната цена на природниот гас без данокот на додадена врeдност за индустријата се движи од 12.842
до 14.994 денари по nm3 по групи на потрошувачи.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика