Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Енергија


Цени на електрична енергија и природен гас, прво полугодие 2017

петок, 29 септември 2017


Според податоците на Државниот завод за статистика, во првото полугодие 2017 година во Република
Македонија, просечната малопродажна цена на електричната енергија за домаќинствата изнесува 5.017
денари по KWh, што претставува пад од 1.3% во споредба со второто полугодие во 2016 година.


Просечната цена на електричната енергија без данокот на додадена вредност за крајните потрошувачи,
освен домаќинствата се движи од 3. 417 до 8.084 денари по KWh по групи потрошувачи.


Просечната цена на природниот гас без данокот на додадена врeдност за крајните потрошувачи, освен
домаќинствата се движи од 15.709 до 22.673 денари по nm3 по групи потрошувачи.


Просечната малопродажна цена на природниот гас за домаќинствата изнесува 31.464 денари по nm3.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика