Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Енергија


Цени на електрична енергија и природен гас, второ полугодие 2017 година

петок, 30 март 2018


Според податоците на Државниот завод за статистика, во второто полугодие од 2017 година, во Република Македонија
просечната малопродажна цена на електричната енергија за домаќинствата изнесуваше 4.973 денари по KWh, што
претставува пад од 0.9 %, во споредба со првото полугодие од 2017 година.
Просечната цена на електричната енергија без данокот на додадена вредност за крајните потрошувачи, освен
домаќинствата, се движи од 3. 329 до 7.686 денари по KWh, по групи потрошувачи.
Просечната цена на природниот гас без данокот на додадена врeдност за крајните потрошувачи, освен
домаќинствата, се движи од 16.375 до 27.605 денари по nm3, по групи потрошувачи.
Просечната малопродажна цена на природниот гас за домаќинствата изнесува 33.345 денари по nm3.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика