Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Енергија


Цени на електрична енергија и природен гас, второ полугодие од 2018 година

петок, 29 март 2019


Според податоците на Државниот завод за статистика, во второто полугодие од 2018 година, просечната малопродажна
цена на електричната енергија за домаќинствата изнесува 4.836 денари по KWh, што претставува раст од 1.3 % во
споредба со првото полугодие во 2018 година.
Просечната цена на електричната енергија, без данокот на додадена вредност за крајните потрошувачи, освен
домаќинствата, се движи од 3.962 до 7.526 денари по KWh по групи на потрошувачи.
Просечната цена на природниот гас, без данокот на додадена врeдност за крајните потрошувачи, освен домаќинствата,
се движи од 20.026 до 28.049 денари по nm3 по групи на потрошувачи.
Просечната малопродажна цена на природниот гас за домаќинствата изнесува 38.057 денари по nm3 .

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика