Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Енергија


Цени на електрична енергија и природен гас, второ полугодие 2019

понеделник, 30 март 2020


Според податоците на Државниот завод за статистика, во второто полугодие на 2019 година, просечната малопродажна цена на електричната енергија за домаќинствата изнесуваше 4.859 денари по KWh, што претставува раст од 1.9 % во споредба со првото полугодие на 2019 година.

Просечната цена на електричната енергија, без данокот на додадена вредност за крајните потрошувачи, освен домаќинствата,  се движеше од 3. 840 до 7.638 денари по KWh, по групи на потрошувачи.

Просечната цена на природниот гас без данокот на  додадена врeдност за крајните потрошувачи, освен домаќинствата, се движеше од 18.865 до 29.143 денари по nm3, по групи на потрошувачи.

Просечната малопродажна цена на природниот гас за домаќинствата изнесуваше 38.197 денари по nm3.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика