Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Надворешна трговија


Стоковна размена според економските карактеристики на претпријатијата, 2022 година

среда, 29 мај 2024


Според дефинитивните податоци на Државниот завод за статистика, во 2022 година, повеќе од 90 % од вкупната
стоковна размена на Република Северна Македонија е реализирана од претпријатијата вклучени во двата протока
на стоки.
Суфицитот во размената на стоки е генериран, главно, од претпријатијата што му припаѓаат на секторот Индустрија,
а дефицитот од претпријатијата што му припаѓаат на секторот Трговија.
Околу половина од вкупната вредност на извозот и на увозот е концентрирана во првите 50 претпријатија.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика