Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Транспорт и комуникации


Превезени патници со автобуси, прво тримесечје од 2023 година

понеделник, 22 мај 2023


Според податоците на Државниот завод за статистика, вкупниот број превезени патници во патничкиот патен
превоз изнесува 12 995 илјади во првото тримесечје од 2023 година и во однос на истиот период од претходната
година е зголемен за 24.2 %. Според видот на превозот, бројот на превезените патници во градскиот превоз е
зголемен за 34.6 %, во приградскиот превоз за 12.1 %, во меѓуградскиот превоз за 15.8 %, а во меѓународниот
превоз за 37.6 %.
Во првото тримесечје од 2023 година, во однос на истиот период од 2022 година, вкупниот број патнички километри
во патниот патнички превоз е зголемен за 9.5 %. Според видот на превозот, бројот на патничките километри во
градскиот превоз е зголемен за 8.1 %, во приградскиот превоз е намален за 0.2 %, во меѓуградскиот превоз е
зголемен за 22.5 %, а во меѓународниот превоз зголемувањето изнесува 7.6 %.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика