Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Животна средина


Користење на водите и нивна заштита од загадување во индустријата, 2020 година

понеделник, 31 мај 2021


Според податоците на Државниот завод за статистика, вкупното количество зафатенa вода од индустриските претпријатија во 2020 година изнесуваше 2 203 милиони м3, со најголемо учество на секторот Г - Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација (98.3 %).

Според потеклото на водата за снабдување на претпријатијата, најголемото количество вода е од површински води, односно 64.9 %.

Вкупното количество користена вода во 2020 година изнесуваше 1 457 милиони м3. Споредено со 2019 година, вкупното количество користена вода во 2020 година бележи намалување од 9.6 %.

Од вкупно испуштените води, во 2020 година пречистени се 15.5 %.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика