Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Животна средина


Користење и заштита на водите од загадување во индустријата, 2021 година

вторник, 31 мај 2022


Според податоците на Државниот завод за статистика, вкупното количество зафатенa вода од индустриските претпријатија во 2021 година изнесуваше 2 471 милион м3, со најголемо учество на секторот Г - Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација (98.5 %).

Според потеклото на водата за снабдување на претпријатијата, најголемото количество вода е од површински води, односно 63.1 %.

Вкупното количество користена вода во 2021 година изнесуваше 1 591 милион м3. Споредено со 2020 година, вкупното количество користена вода во 2021 година бележи зголемување од 9.2 %.

Од вкупно испуштените води, во 2021 година се пречистени 14.2 %.

 


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика