Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Животна средина


Користење и заштита на водите од загадување во индустријата, 2022 година

среда, 31 мај 2023


Според податоците на Државниот завод за статистика, вкупното количество зафатенa вода од индустриските
претпријатија во 2022 година изнесуваше 4 303 милион м3, со најголемо учество на секторот Г - Снабдување со
електрична енергија, гас, пареа и климатизација (98.7 %).
Според потеклото на водата за снабдување на претпријатијата, најголемото количество вода е од површински води,
односно 49.9 %.
Вкупното количество користена вода во 2022 година изнесуваше 2 177 милион м3. Споредено со 2021 година, вкупното
количество користена вода во 2022 година бележи зголемување од 36.8 %.
Од вкупно испуштените води, во 2022 година се пречистени 15.5 %.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика