Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Животна средина


Користење и заштита на водите од загадување во индустријата, 2023 година

петок, 31 мај 2024


Според податоците на Државниот завод за статистика, вкупното количество зафатенa вода од индустриските
претпријатија во 2023 година изнесуваше 5 409 милиони м3, со најголемо учество на секторот Г - Снабдување со
електрична енергија, гас, пареа и климатизација (99.2 %).
Според потеклото на водата за снабдување на претпријатијата, најголемото количество вода е од површински води,
односно 49.9 %.
Вкупното количество користена вода во 2023 година изнесуваше 2 727 милиони м3. Споредено со 2022 година,
вкупното количество користена вода во 2023 година бележи зголемување од 25.3 %.
Од вкупно испуштените води, во 2023 година се пречистени 12.3 %.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика