Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Животна средина


Користење на водите и нивна заштита од загадување во индустријата, 2015

четврток, 18 мај 2017


Прикажаните податоци на Државниот завод за статистика претставуваат резултати за зафатени, користени и
испуштени води во 2015 година.
Вкупното количество на зафатена вода на индустриските претпријатија во 2015 година изнесуваше вкупно
4 282 милиони м3, при што секторот Г - Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација има
најголемо учество од 99.4%.
Според потеклото на водата за снабдување на претпријатијата, најголемото количество на вода е од површински
води, 49.0%.
Вкупното количество на користена вода во 2015 година изнесуваше 4 281 милиони м .
Од вкупно испуштените води, пречистени се 0.4%.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика