Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Животна средина


Користење на водите и нивна заштита од загадување во индустријата, 2016 година

вторник, 22 мај 2018


Прикажаните податоци на Државниот завод за статистика претставуваат резултати за зафатени, користени и испуштени
води во 2016 година.


Вкупното количество зафатена вода од индустриските претпријатија во 2016 година изнесуваше вкупно
3 709 милиони м3, при што секторот Г - Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација има најголемо
учество од 98.96 %.


Според потеклото на водата за снабдување на претпријатијата, најголемото количество вода е од изворски води –
71.86 %.


Вкупното количество користена вода во 2016 година изнесуваше 3 699 милиони м3.


Од вкупно испуштените води, пречистени се 0.34 %.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика