Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Животна средина


Користење на водите и нивна заштита од загадување во индустријата, 2017

петок, 31 мај 2019


Прикажаните податоци на Државниот завод за статистика претставуваат резултати за зафатени, користени и испуштени води во 2017 година.

Вкупното количество зафатенa вода од индустриските претпријатија во 2017 година изнесуваше вкупно 1 983 милиони м3, при што секторот Г - Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација има најголемо учество од 98.2 %.

Според потеклото на водата за снабдување на претпријатијата, најголемото количество вода е од површински води, односно 63.8 %.

Вкупното количество користена вода во 2017 година изнесуваше 1 295 милиони м3.

Од вкупно испуштените води, пречистени се 19.3 %.

 


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика