Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Образование и наука


Попис на училишен простор на основни и средни училишта

понеделник, 26 декември 2016


Известување за корисниците

Според податоците на Државниот завод за статистика, добиени врз основа на пристигнатите извештаи во
рамките на Пописот на училишниот простор на основните и средните училишта во Република Македонија, во
2016 година, бројот на основните и средните училишта изнесува 1 205.
Од вкупниот број училишта, 89.5% се за основно образование, а 10.5% се за средно образование. Од овие
училишта, најголем процент се редовни училишта (93.2% од основните училишта и 95.3% од средните
училишта).
Својата образовна дејност училиштата ја извршуваат во 1 342 училишни згради.
Според годината на изградба/последна реконструкција, адаптација или санација, најголем број, односно 984
училишни згради се од периодот 1998-2016 година.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика