+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на увозните цени од одделот Кокс и рафинирани нафтени производи (19), декември 2018

понеделник, 11 февруари 2019


Индексите на увозните цени од одделот Кокс и рафинирани нафтени производи (19) се наменети за преиспитување
или мониторирање на трошоците направени од градежните претпријатија при изведувањето на процесот на изградба.
Главни корисници на податоците за индексите на увозните цени од одделот Кокс и рафинирани нафтени производи
(19) се градежните претпријатија, кои се повикуваат на движењето на трошоците од одделот Кокс и рафинирани
нафтени производи (19) во калкулациите при склучувањето на градежните договори.
Според податоците на Државниот завод за статистика, во декември 2018 година, увозните цени од одделот Кокс и
рафинирани нафтени производи (19) се пониски за 14.8 % на месечно ниво и за 2.0 % на годишно ниво

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика