Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Внатрешна трговија


Индекси на прометот во услугите во четвртото тримесечjе од 2020 година

понеделник, 15 март 2021


Според податоците на Државниот завод за статистика, прометот од продажбата на услугите во четвртото тримесечје од 2020 година покажува намалување во однос на четвртото тримесечје од 2019 за 8.4 %.

Во четвртото тримесечје од 2020 година во однос на истото тримесечје од 2019 година, намалување се јавува во поголем дел од секторите, а најголемо е во секторот Објекти за сместување и сервисни дејности со храна за 40.8 % и во секторот Административни и помошни услужни дејности за 23.5 %. Зголемување се јавува во секторот Информации и комуникации за 0.4 %.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика