Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Внатрешна трговија


Индекси на прометот во услугите во второто тримесечје од 2021 година

среда, 15 септември 2021


Според податоците на Државниот завод за статистика, прометот од продажбата на услугите во второто тримесечје од 2021 година покажува зголемување во однос на второто тримесечје од 2020 година за 20.4 %.

Во второто тримесечје од 2021 година, во однос на истото тримесечје од 2020 година, зголемување се јавува во поголем дел од одделите, а најголемо е во одделот Туристички агенции, организатори на патувања (туроператори) и останати резервациски услуги, како и дејности поврзани со нив и изнесува 437.7 % и во одделот Објекти за сместување, каде што зголемувањето изнесува 147.2 %.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика