Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Внатрешна трговија


Индекси на прометот во услугите, трето тримесечје 2021 година

среда, 15 декември 2021


Според податоците на Државниот завод за статистика, прометот од продажбата на услугите во третото тримесечје од 2021 година покажува зголемување во однос на третото тримесечје од 2020 година за 5.5 %. Во третото тримесечје од 2021 година, во однос на истото тримесечје од 2020 година, зголемување се јавува во повеќето оддели, а најмногу во одделот Туристички агенции, организатори на патувања (туроператори) и останати резервациски услуги, како и дејности поврзани со нив, во кој изнесува 195.5 %, во одделот Дејности на изнајмување и давање под закуп (лизинг) зголемувањето е 51.1 %, а во одделот Објекти за сместување 35.9 %. 


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика