Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Внатрешна трговија


Индекси на прометот во услугите, четврто тримесечје 2021 година

вторник, 15 март 2022


Според податоците на Државниот завод за статистика, прометот од продажбата на услугите во четвртото тримесечје
од 2021 година покажува зголемување во однос на четвртото тримесечје од 2020 за 5.1 %.
 
Во четвртото тримесечје од 2021 година во однос на истото тримесечје од 2020 година, зголемување се јавува
во поголем дел од одделите, а најголемо, 141.3 %, е во одделот Туристички агенции, организатори на патувања
(туроператори) и останати резервациски услуги, како и дејности поврзани со нив, во одделот Емитување програма има
зголемување за 86.7 % и во одделот Дејности на изнајмување и давање под закуп (лизинг), каде што зголемувањето
е 55.8 %.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика