Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Внатрешна трговија


Индекси на прометот во услугите, прво тримесечје 2022 година

среда, 15 јуни 2022


Според податоците на Државниот завод за статистика, прометот од продажбата на услугите во првото тримесечје од 2022 година покажува зголемување во однос на првото тримесечје од 2021 за 8.1 %.

Во првото тримесечје од 2022 година во однос на истото тримесечје од 2021 година, зголемување се јавува во поголем дел од одделите, а најголемо е во одделот Туристички агенции, организатори на патувања (туроператори) и останати резервациски услуги, како и дејности поврзани со нив и изнесува 207.0 %, во одделот Филмска дејност, продукција на видео и телевизиска програма и дејности на снимање звучни записи и музичко издаваштво со зголемување од 47.1 % и во одделот Објекти за сместување, каде што зголемувањето изнесува 39.6 %.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика