Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Внатрешна трговија


Индекси на прометот во услугите, трето тримесечје 2022 година

четврток, 15 декември 2022


Според податоците на Државниот завод за статистика, прометот од продажбата на услугите во третото тримесечје од 2022
година покажува зголемување во однос на третото тримесечје од 2021 за 7.1 %.
Во третото тримесечје од 2022 година во однос на истото тримесечје од 2021 година, зголемување се јавува во поголем дел од
одделите, а најголемо е во одделот Туристички агенции, организатори на патувања (туроператори) и останати резервациски
услуги, како и дејности поврзани со нив и изнесува 45.4 %, во одделот Објекти за сместување, во кој зголемувањето изнесува
36.5 % и во одделот Дејности за подготовка на оброци и служење храна, во кој зголемувањето изнесува 30.3 %.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика