Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Внатрешна трговија


Индекси на прометот во услугите во првото тримесечје од 2023 година

четврток, 15 јуни 2023


Според податоците на Државниот завод за статистика, прометот од продажбата на услугите во првото тримесечје од
2023 година покажува зголемување во однос на првото тримесечје од 2022 година за 5.9 %.
Во првото тримесечје од 2023 година во однос на истото тримесечје од 2022 година, зголемување се јавува во
поголем дел од одделите, а најголемо е во одделот Туристички агенции, организатори на патувања (туроператори) и
останати резервациски услуги, како и дејности поврзани со нив и изнесува 38.9 %, во одделот Објекти за сместување
зголемувањето изнесува 25.0 %, а во одделот Дејности за подготовка на оброци и служење храна има зголемување
од 21.5 %.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика