Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Внатрешна трговија


Индекси на прометот во услугите во второто тримесечје од 2023 година

петок, 15 септември 2023


Според податоците на Државниот завод за статистика, прометот од продажбата на услугите во второто тримесечје од 2023 година покажува зголемување во однос на второто тримесечје од 2022 година за 1.7 %.

Во второто тримесечје од 2023 година во однос на истото тримесечје од 2022 година, зголемување се јавува во поголем дел од одделите, а најголемо е во одделот Складирање и помошни дејности во превозот и изнесува 31.7 %, во одделот Ветеринарни дејности зголемувањето изнесува 27.2 %, а во одделот Објекти за сместување има зголемување од 22.5 %.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика