Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Внатрешна трговија


Индекси на прометот во услугите, четврто тримесечје 2023 година

четврток, 14 март 2024


Според податоците на Државниот завод за статистика, прометот од продажбата на услугите во четвртото тримесечје
од 2023 година покажува зголемување во однос на четвртото тримесечје од 2022 за 3.7 %.
Во четвртото тримесечје од 2023 година, во однос на истото тримесечје од 2022 година, зголемување се јавува во
поголем дел од одделите, а најголемо е во одделот Дејности на изнајмување и давање под закуп (лизинг) и изнесува
50.1 %, во одделот Дејности на вработување има зголемување од 42.4 % и во одделот Емитување програма, во кој
зголемувањето изнесува 28.9 %.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика