Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Внатрешна трговија


Индекси на прометот во услугите, второ тримесечје од 2019 година

среда, 25 септември 2019


Според податоците на Државниот завод за статистика, прометот од продажбата на услугите во второто тримесечје од 2019 година е повисок отколку во второто тримесечје од 2018 година за 1.9 %.

Во второто тримесечjе од 2019 година, најголем пораст на прометот во услугите во однос на второто тримесечје од 2018 година има во дејноста eмитување програма (за 58.7 %) и во дејноста услуги поврзани со одржување на згради и дејности на уредување и одржување на животната средина и природата (за 21.5 %). Најголемо намалување е забележано во дејноста научно истражување и развој (за 32.5 %).


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика