Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Внатрешна трговија


Индекси на прометот во услугите, четврто тримесечје од 2019 година

среда, 25 март 2020


Според податоците на Државниот завод за статистика, прометот од продажбата на услугите во четвртото тримесечје од 2019 година е повисок во споредба со четвртото тримесечје од 2018 за 2.7  %.

Во четвртото тримесечје од 2019 година, најголем пораст на прометот во услугите, во однос на четвртото тримесечје од 2018 година, има кај услугите од научно истражување и развој (за 22.2 %) и кај ветеринарните дејности (за 19.2 %).

Најголемо намалување од 13.7 % е забележано во филмската дејност, продукцијата на видео и телевизиска програма и дејностите на снимање звучни записи и музичко издаваштво.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика