Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Внатрешна трговија


Индекси на прометот во услугите, прво тримесечjе од 2020 година

четврток, 25 јуни 2020


Според податоците на Државниот завод за статистика, прометот од продажбата на услугите во првото тримесечjе од 2020 година е повисок отколку во првото тримесечје од 2019 за 0.2%. Во првото тримесечје од 2020 година, најголем пораст на прометот во услугите во однос на првото тримесечје од 2019 година има во дејноста Заштитни и истражни дејности за 9.8 %.

Најголемо намалување е забележано во дејноста филмска дејност, продукција на видео и телевизиска програма и дејности на снимање звучни записи и музичко издаваштво за 32.3 %.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: + 389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика