Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Правосудство


Пријавени, обвинети и осудени полнолетни и малолетни сторители на кривични дела, 2012

четврток, 30 мај 2013


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на пријавените полнолетни лица -
познати сторители во 2012 година, во споредба со 2011 година, е зголемен за 5.8%.


Во 2012 година, во споредба со 2011 година, бројот на осудените полнолетни лица е намален за
7,8%, а бројот на обвинетите лица, исто така, е намален за 7,4%.


Бројот на пријавените малолетни лица - сторители на кривични дела во 2012 година, во споредба
со истиот период од претходната година, е намален за 13,9%.


Во 2012 година, во споредба со 2011 година, бројот на осудените малолетни лица-сторители на
кривични дела е намален за 23%.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295-618

е-пошта:  stojanka.krsteva@stat.gov.mk  orhideja@stat.gov.mk
  
© Државен завод за статистика