Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Правосудство


Зголемен бројот на обвинети и осудени полнолетни лица во Република Македонија во 2009 година

вторник, 13 јули 2010


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2009 година, бројот на пријавените полнолетни лица - познати сторители изнесува 15511 и во споредба со 2008 е зголемен за 0.3%.

Во 2009 година, во споредба со 2008 година, бројот на осудените полнолетни лица е зголемен за 3,1%, а бројот на обвинетите лица, исто така, е зголемен за 5,3%.

Бројот на пријавените малолетни лица - сторители на кривични дела во 2009 година изнесува 1519 и во споредба со истиот период од претходната година е зголемен за 12,1%.

Исто така, во 2009 година, во споредба со 2008 година, бројот на осудените малолетни лица - сторители на кривични дела е зголемен за 4,6%.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295-618

е-пошта:  stojanka.krsteva@stat.gov.mk  orhideja@stat.gov.mk
  
© Државен завод за статистика