Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Правосудство


Пријавени, обвинети и осудени полнолетни сторители на кривични дела и деца во судир со законот, 2021 година

вторник, 31 мај 2022


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на пријавените полнолетни лица – познати сторители, во 2021 година, во споредба со 2020 година, е намален за 10.7 %.

Во 2021 година, во споредба со 2020 година, бројот на осудените полнолетни лица е зголемен за 20.2 %, а бројот на обвинетите лица е зголемен за 23.2 %.

Бројот на пријавените деца во судир со законот – сторители на кривични дела, во 2021 година,  во споредба со 2020 година, е намален за 3.4 %.

Во 2021 година, во споредба со 2020 година, бројот на осудените деца во судир со законот – сторители на кривични дела е зголемен за  9.1 %.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика