Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Правосудство


Пријавени, обвинети и осудени полнолетни сторители на кривични дела и деца во судир со закон, 2022 година

среда, 31 мај 2023


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на пријавените полнолетни лица – познати сторители,
во 2022 година, во споредба со 2021 година, е зголемен за 1.6 %.
Во наведениот период, бројот на осудените полнолетни лица е зголемен за 1.8 %, а бројот на обвинетите лица е
намален за 0.4 %.
Бројот на пријавените деца во судир со законот – сторители на кривични дела е намален за 19.7 %, а бројот на
осудени деца во судир со законот – сторители на кривични дела е намален за 31.4 %.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика