Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Правосудство


Пријавени, обвинети и осудени полнолетни сторители на кривични дела и деца во судир со законот, 2018

четврток, 30 мај 2019


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на пријавените полнолетни лица – познати сторители во 2018 година е зголемен за 9.5 % во споредба со 2017 година.

Во 2018 година во споредба со 2017 година, бројот на осудените полнолетни лица е намален за 6.6 %, а бројот на обвинетите лица, исто така, е намален за 8.1 %.

Бројот на пријавените деца во судир со законот – сторители на кривични дела во 2018 година е намален за 4.15 % во споредба со 2017 година.

Во 2018 година во споредба со 2017 година, бројот на осудените деца во судир со законот – сторители на кривични дела е намален за 10.3 %.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика