Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Индустрија


Индекси на бројот на работниците во индустријата, март 2022 година

петок, 29 април 2022


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на бројот на работниците во индустријата во март
2022 година, во однос на март 2021 година, изнесува 98.5.
Бројот на работниците во март 2022 година, во однос на март 2021 година, бележи опаѓање во секторот Рударство и
вадење на камен од 3.7 %, во секторот Преработувачка индустрија од 1.4 %, а во секторот Снабдување со електрична
енергија, гас, пареа и климатизација од 1.7 %.
Според главните индустриски групи, бројот на работниците во индустријата во март 2022 година, во однос на
март 2021 година, бележи опаѓање кај Енергија за 5.5 % и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 6.8 %,
додека пораст има кај Интермедијарни производи, освен енергија за 0.6 %, Капитални производи за 6.2 % и Tрајни
производи за широка потрошувачка за 5.3 %.
Индексот на бројот на работниците во индустријата во периодот јануари – март 2022 година, во однос на периодот
јануари – март 2021 година, изнесува 97.9.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика