+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Индустрија


Индекси на бројот на работниците во индустријата, јуни 2014

четврток, 31 јули 2014


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на бројот на работниците во
индустријата во јуни 2014 година, во однос на јуни 2013 година, изнесува 107.4.


Бројот на работниците во секторот Рударство и вадење на камен во јуни 2014 година, во однос на
јуни 2013 година, бележи пораст од 0.6%, во секторот Преработувачка индустрија бележи пораст
од 8.7%, а во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација опаѓање од
0.8%.


Според главните индустриски групи, бројот на работниците во индустријата во јуни 2014 година, во
однос на јуни 2013 година, бележи пораст кај Интермедијарни производи, освен енергија за 3.1%,
Капитални производи за 99.7%, Tрајни производи за широка потрошувачка за 8.5% и Нетрајни
производи за широка потрошувачка за 2.5%, додека опаѓање бележи кај Енергија за 4.2%.


Индексот на бројот на работниците во индустријата во периодот јануари - јуни 2014 година, во однос
на периодот јануари - јуни 2013 година, изнесува 107.0.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 649

е-пошта:  zoran.stanojkovski@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика