+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Индустрија


Индекси на бројот на работниците во индустријата, август 2017 година

петок, 29 септември 2017


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на бројот на работниците во индустријата во
август 2017 година, во однос на август 2016 година, изнесува 103.1.
Бројот на работниците во секторот Рударство и вадење на камен во август 2017 година, во однос на август
2016 година, бележи пораст од 0.2%, во секторот Преработувачка индустрија пораст од 3.7%, а во секторот
Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација опаѓање од 2.6%.
Според главните индустриски групи, бројот на работниците во индустријата во август 2017 година, во однос
на август 2016 година, бележи пораст кај Интермедијарни производи, освен енергија за 9.4%, Капитални
производи за 12.9% и Tрајни производи за широка потрошувачка за 2.7%, додека опаѓање бележи кај Енергија
за 0.6% и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 2.0%.
Индексот на бројот на работниците во индустријата во периодот јануари-август 2017 година, во однос на
периодот јануари-август 2016 година, изнесува 101.3.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика