Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Образование и наука


Магистри на науки и специјалисти, 2023 година

понеделник, 25 март 2024


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2023 година, звањето магистер на науки и специјалист го
стекнале вкупно 1828 лице, од кои 1624 или 89 % се магистри и 204 или 11 % се специјалисти. Бројот на магистри и
специјалисти, во споредба со 2023 година, е намален за 2.9 %.
Учеството на жените магистри, во вкупниот број лица што стекнале научен степен магистер на науки, во 2023 година
е 59.8 %.
Во 2023 година, најголем број од магистерските трудови, 624 или 38.4 %, се од областа на бизнисот, администрацијата
и правото, 21.6 % се од областа на инженерството, производството и градежништвото, по што следат општествените
науки со 11.9 %, а останатиот дел од областите се со помал процент на застапеност.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика