Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Образование и наука


Магистри на науки и специјалисти, 2015

среда, 23 март 2016


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2015 година, звањето магистер на науки и специјалист
го стекнале вкупно 2 440 лица од кои 2 202 или 90.2% се магистри и 238 или 9.8% се специјалисти. Бројот на
магистри и специјалисти, во споредба со 2014 годинa, е зголемен за 11.2%.
Учеството на жените магистри во вкупниот број на лица кои стекнале научен степен магистер на науки, во 2015
година изнесува 58.6%.
Во 2015 година, најголем број од магистерските трудови, 1 542 или 70.0%, се од областа на општествените
науки, 16.0% се од областа на техничко-технолошките науки, а останатите се од областа на хуманистичките,
природно-математичките, биотехничките и медицинските науки.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 713

е-пошта:  jasmina.markovska@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика